bounce

Hemen Çıkma Oranını Düşürecek 7 Yöntem

Öncelikle konumuza hemen çıkma oranı (bounce rate) nedir, ondan bahsederek başlayalım.

Hemen çıkma oranı, sitenize gelen ziyaretçilerin bir sayfayı gezdikten sonra diğer sayfalarınıza göz atmadan sitenizden çıkma yüzdesidir. Dijital pazarlama açısından da oldukça önemli bir parametre olan bu orana internet site sahiplerinin özellikle dikkat etmesi gerekmektedir. Yaklaşık bir değer verecek olursak, bir web sitesinin hemen çıkma oranı en fazla %60 civarında olmalıdır.

Hemen Çıkma Oranını Düşürecek 7 Yöntem:

 1. Kaliteli İçerik Üretmek

  Kaliteli içerik üreten siteler genel olarak birbiri ile alakalı içerikler üretiyor oldukları için, siteye gelen kullanıcının dikkatini çekecek başka içeriklere de sahip olurlar. Bu sayede sayfayı ziyaret eden kişi diğer içerikleri de kontrol edip, sitede daha fazla zaman geçirebilir.

 2. İlgili İçeriklere Yönlendiren Görsel/Bağlantı Oluşturmak

  Siteye gelen kullanıcı içeriği okurken paragraflar arasında veya okumayı bitirdiğinde içeriğin en sonunda konu ile alakalı diğer içeriklere bağlantı vermek ve hatta bunu bir görselle destekleyerek yapmak hemen çıkma oranını düşürecektir. Eğer bir blog sahibiyseniz bunu “Benzer Başlıklar” şeklinde de içeriğinizin sonunda kullanıcınıza sunabilirsiniz.

 3. Basit Tasarım ve İyi Bir Kullanıcı Deneyimi (UX)

  Siteye gelen ziyaretçileri kaçıran ilk şey karmaşık ve kötü bir tasarımdır. Bu karmaşanın içinde kaybolan ziyaretçi aradığı içeriğe ulaşamaz ve başka içerikleri de ziyaret etme zahmetine katlanmadan, hemen sitenizi terk eder. Bu da elbette hemen çıkma oranınızı büyük ölçüde yükseldir ve daha kötüsü o ziyaretçinin bir daha sitenizi ziyaret bile etmek istememesine sebep olur. Bu sebeple kullanıcı dostu, sade ve iyi bir kullanıcı deneyimine sahip bir site her zaman daha düşük hemen çıkma oranına sahiptir.

 4. Mobil Uyumlu (Responsive) Tasarım

  Arama motorlarının responsive tasarıma verdiği önemi bir kenara bıraksak bile, gelişen teknoloji ve artan mobil internet kullanımı sebebiyle artık sitelere gelen ziyaretlerin büyük çoğunluğu mobil cihazlardan olmaktadır. Eğer siteniz mobil uyumlu bir şekilde kodlanmamışsa bu ziyaretçiye kötü bir kullanıcı deneyimi ve dolayısı ile size de yüksek bir hemen çıkma oranı olarak geri dönecektir.

 5. Alakalı Başlık ve Açıklama

  Arama motorlarından dönen arama sonuçlarında oluşturduğunuz içeriğin başlığı ve açıklama bilgisi burada yer alacaktır. Bu sebeple oluşturduğunuz içerik ile alakalı bir başlık ve acçıklama belirlemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde arama sonucu ile sitenize gelip, başlık ile alakası olmayan bir içerik gören ziyaretçi yine sitenizi terk edecektir.

 6. Ulaşılabilir Sayfalar

  Hemen çıkma oranının yükselten bir diğer etken ise ulaşılamayan sayfalardır. Kullanıcının daha önceden var olan ve arama motoru tarafından index’lenip, arama sonuçlarında listelenen bir sayfaya ulaşmaya çalıştığında, ilgili sayfanın ulaşılamıyor olduğunu görmesi de elbette hemen çıkma oranını yükseltecektir. Eğer bir içeriği silmişseniz, ilgili içerik ile alakalı başka bir sayfaya yönlendirme yapmayı unutmamalısınız.

 7. Hızlı Bir Site

  Hemen çıkma oranını belki de en çok arttıran etkenlerden birisi geç açılan bir siteye sahip olmanızdır. Genel kullanıcı eğilimi, arama yaptığında ilk açılan siteyi ziyaret etmek yönündedir. Arama sonuçlarında ilk sırada bile olsanız, hatta çok kaliteli bir içeriğiniz bile olsa eğer sayfanız yavaş ve geç açılıyorsa, kullanıcı ilk yüklenen sayfayı ziyaret edecek ve belki sizin sayfanızı hiç açmadan kapatacaktır.

Temel olarak yukarıda bahsettiğimiz 7 yöntem ile sitenizin hemen çıkma oranını kolaylıkla düşürebilirsiniz.

Kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir