keyword

Adwords Anahtar Kelime Eşleme Türleri Nelerdir?

Bildiğiniz üzere arama ağındaki reklam kampanyalarının temeli anahtar kelimele seçimidir. Çalışmanın başında bu temeli ne kadar sağlam kurarsanız, hazırladığınız kampanya da o kadar sağlam olur. İstediğiniz hedef kitleye ulaşabilmek için anahtar kelime seçimini dikkatli ve özenli bir şekilde yapmalıyız.

Bu anahtar kelime listesini hazırlarken, her şeyden önce seçmemiz gereken şey anahtar kelime eşleşme türleridir. Hangi aramalarda anahtar kelimelerimizin görünmesini istediğimizi bu anahtar kelime eşleşme türleri belirler.

Anahtar kelime eşleşme türlerini 5 ana başlık altında toplayabiliriz;

  • Geniş Eşleme (broad match)
  • Geniş Eşleme Düzenleyicisi (broad match modifier)
  • Sıralı Eşleme (phrase match)
  • Tam Eşleme (exact match)
  • Negatif Eşleme (negative match)

Anahtar kelime eşleme seçeneğiniz ne kadar geniş kapsamlı olursa, o anahtar kelimenin trafik potansiyeli de o kadar fazla olacaktır. Bu anahtar kelime eşleşme türlerini ne kadar iyi anlar ve hedefimize daha uygun olanını seçersek, yatırım getirilerimiz (ROI) o kadar artacaktır.

Geniş Eşleme:

Geniş eşleme yöntemini kullanarak oluşturduğumuz anahtar kelimeler sayesinde, ilgili anahtar kelimemize benzeyen kelimelerde arama yapıldığı zaman reklamlarınızın tetiklenmesini sağlar. Reklamlarından çok fazla gösterim elde etmek ve sitesine maksimum trafik çekmek isteyen kişiler için bu mükemmel bir eşleme türüdür. Fakat benzer kelimeleri de tetikleyebildiği için aynı zamanda çok alakasız tıklamalara da yol açabilir. Geniş eşleme türü kısaca; anahtar kelimelerinizin eş anlamlıları, yakın anlamlıları, çoğul ve hatalı yazım durumlarında reklamı kullanıcıya göstermek için kullanılır. Geniş eşleme yöntemini seçtiğiniz zaman çok dikkatli şekilde negatif anahtar kelime çalışması da yapmanız gerekmektedir. Aksi takdirde reklamlarınızın tıklanma oranları düşebilir ve buna bağlı olarak da hesabınızın kalite puanı düşebilir.

Geniş Eşleme Düzenleyicisi:

Geniş eşleme yöntemi ile hazırladığımız anahtar kelime listesinin kontrolünü sağlayabileceğimiz eşleme türüdür. Sıralı eşlemeye göre daha yüksek erişime, geniş eşleme yöntemine göre de daha fazla kontrole imkan vermektedir. Anahtar kelimenizin başına artı (+) işareti koyarak geniş eşleme düzenleyicisini kullanabilirsiniz. Yanına bu artı (+) işaretini koyduğunuz kelime, kullanıcının arama yaptığı zaman kesin olarak kullanmasını istediğiniz kelimeyi ifade etmektedir.

Sıralı Eşleme:

Sıralı eşleme yöntemi, anahtar kelimelerin başına ve sonuna tırnak işareti (” “) koyarak oluşturulur. Eğer reklamlarınız için sıralı eşleme yöntemini kullanırsanız, reklamlarınız ya ilgili anahtar kelime tam olarak aratıldığında ya da ilgili anahtar kelimenin başına ve/veya sonuna kelime eklendiği zaman gösterilmektedir. Anahtar kelimeniz iki kelimeden oluşuyor ise ve bu yöntemi kullanmışsanız, anahtar kelimenizin arasına herhangi bir kelime eklendiği zaman reklamınız tetiklenmez.

Sıralı eşleme yöntemi, geniş eşlemeye göre daha küçük bir kitleye hitap eder ve daha kesin bir hedefleme yapar ve daha fazla ilgili tıklama alır. Tam eşleme yöntemine göreyse daha esnek bir yapıya sahiptir.

Tam Eşleme:

Tam eşleme yöntemi ise anahtar kelimenizin başına ve sonuna köşeli parantez ([ ]) koyularak oluşturulur. Eğer reklamınız için tam eşleme yöntemini kullanmışsanız, kullanıcı anahtar kelimenizi sağında, solunda veya ortasında herhangi bir kelime olmaksızın, tam olarak aratırsa gösterilir.

Tam eşleme yöntemini aranma hacmi yüksek olan kelimelerde, hedef kitlemize daha kolay ulaşabilmek için kullanmalıyız. Bu yöntem ile belki sitemize gelen trafik az olabilir ancak gelen kişiler hedef kitlemizi oluşturmaktadır. Yani daha az bir bütçe içe istediğimiz kitleye ulaşma şansımız yüksektir.

Negatif Eşleme:

Negatif eşleme yöntemi ile reklamlarınızın görünmesini istemediğiniz kelimeleri belirleyebilirsiniz. Bu yöntem web sitenizi gereksiz görüntülenmelerden ve istenmeyen hedef kitleden gelecek tıklamalardan korur. Bu sayede hesabınızın kalite puanı da korunmuş olur.

Negatif eşleme yöntemini kullanmak için, görünmek istemediğiniz kelimenin başına eksi (-) koymanız gerekmektedir. Negatif anahtar kelimeyi eğer geniş eşleme olarak eklersek, reklamınız anahtar kelimenin yakın anlamlılarında da görüntülenmeyecektir. Veya negatif anahtar kelimeyi tam eşleme yöntemi ile birlikte kullanırsanız, sadece eklediğiniz kelime birebir aynı şekilde aratıldığı zaman reklam görüntülenmeyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir