statistics 1 - Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama; televizyon, radyo, dergi gibi geleneksel medyanın dışında, markanızı ve işinizi desteklemek, tanıtmak ve öne çıkarmak amacıyla internet, sosyal medya, mobil ve çeşitli interaktif platformlar gibi dijital kanalları kullanmaktır. Dijital pazarlamada kullanabileceğiniz araçlar sayesinde hedef kitlenizin büyüklüğünü rahatlıkla öğrenebilir ve birçok farklı kanal üzerinde anında potansiyel müşterilerinizin karşısına çıkabilirsiniz.

analytics 1 - Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlamanın en büyük avantajları:

 

  • Kolay Ölçülebilir Olması
  • Hedefleme Yapılabiliyor Olması
  • Geniş Yayın Ağına Sahip Olması
  • Yeni Pazar
  • Rakip Artışı
  • Kanalların Çeşitlenmesi

Günümüzde dijital pazarlama için bütçe ayırmayan firmaların, satış ve hatta marka bilinirliği konularında pazardaki rakiplerinden geriye düşecekleri artık kaçınılmaz bir gerçektir.

Dijital Pazarlama Konuları Nelerdir?

Dijital pazarlama temel olarak 4 adımdan oluşur;

  • Elde et (acquire)
  • Kazan (convert)
  • Ölç ve Optimize Et (measure & optimize)
  • Sahip Çık ve Büyüt (retain & grow)team - Dijital Pazarlama Nedir?

Acquire: Potansiyel müşteriyi sitenize çekebilmek amacıyla yapacağınız tüm çalışmalardır. Buna örnek olarak; arama motoru optimizasyonu (SEO), arama motoru reklamları (PPC), e-posta pazarlaması, sosyal medya pazarlaması, gelir ortaklığı (affiliate marketing), reklam ortaklığı (advertising parnership) gibi konular verilebilir.

 

Convert: Müşteri web sitenize geldikten sonra hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilecek çalışmalardır. Hedef her zaman satış olmak zorunda değildir elbette. Varsa bloğunuzda okunan yazı sayısı ve okunma miktarı, kaç beğeni aldığınız, kaç paylaşım olduğu gibi parametreler de bir hedef olabilir.

Bu konuda kullanılabilirlik (usability) ve erişilebilirlik (accessibility) çalışmaları, müşteri karar mekanizmasını güçlendirme (customer decision support) çalışmaları, içerik yönetimi, ikna edici satış metni yazma, kişiselleştirme (personalisation), müşteri segmenti belirleme (segmenting) ve hedefleme (targeting) çalışmaları, e-posta pazarlama (e-mail marketing) çalışmaları gibi aksiyonlarla hedeflere daha kolay ulaşılması sağlanabilir.

browser - Dijital Pazarlama Nedir?

Measure & Optimize: Web sitenizde neyi doğru neyi yanlış yaptığınızı anlamanızı ve kendinizi rakiplerinizle karşılaştırmanızı sağlayan çalışmadır. Dijital pazarlamanın aslında en önemli noktası da burasıdır. Eğer performansınızı analiz edemiyorsanız ve yaptığınız çalışmaları ölçemiyorsanız, rakiplerinize karşı başarılı veya başarısız bir konumda olduğunuzu da söyleyemezsiniz.

Bu konu için de web analytics araçlarını kullanabilirsiniz. Ayrıca rakip analiz (competitor benchmarking) araçlarını kullanarak da rakiplerinize göre ne durumda olduğunuzu anlayabilirsiniz. Bunlara ek olarak online anketler (online surveys) ve kullanılabilirlik testleri (usability testing) ile de performansınızı ölçebilirsiniz.

Optimizasyon konusunda da A/B testleri (A/B testing) yapabilir, siteizde neyin işe yarayıp neyin yaramadığını matematiksel yöntemlerle görüp, analiz edebilirsiniz.

Retain & Grow: Şu anda müşteriniz olan kişileri memnun etmek, sizin devamlı müşteriniz olmalarını sağlamak için yapacağınız çalışmalardır. Bu konuda kullanabileceğiniz belli başlı yöntemler; iyi bir müşteri hizmeti sunma, e-posta pazarlaması, sadakat programları (loyalty programs), kişiselleştirme, referans programları başlatmak olabilir.

Siz de dijital dünyada bir yer edinmek, markanızı bu alanda güçlendirmek istiyorsanız, web sitemizdeki iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir