sitemap

Site Haritası Neden Önemlidir?

Site haritası (sitemap) hem SEO için yararlıdır, hem de web sitenizin bulunduğu server’ın işlem yükünü azaltmaktadır. Ayrıca web sitenizin nasıl yapılandırışmış olduğunu hem ziyaretçilerinize hem de arama motorlarına anlatır.

Sitenize gelen ziyaretçilerinizin önemli içerikleri bulabilecekleri sayfaları gösterir ve web sitenizin genel yapısına bir bakış imkanı sunar. En genel haliyle, bir site haritası, sitenizin yapısını gösteren bir HTML dosyasıdır ve bu dosya sayesinde ziyaretçileriniz belirli bir içerik türünü nerede bulabileceklerini anında öğrenebilir.

Site Haritası Nedir?

Geçen zaman ve gelişen teknoloji sonucu site haritaları da büyük gelişmeler gösterdi ve ziyaretçilere bir yol haritası olmanın yanı sıra arama motorlarının da sitenizin bulunabilmesini ve site haritası dosyası içinde belirttiğiniz sayfaları indeksleyebilmesini sağlayan bir araç haline gelmiştir. Bu özelliklere sahip olan yeni site haritası dosyaları da arama motorlarının da dosyayı rahat okuyabilmesi için HTML yerine XML dosyası olarak oluşturulmaya başlanmıştır.

Ancak genel olarak site haritalarının HTML ve XML dosyası olmak üzere 2 adet kullanılması önerilir. Bunun sebebi hem arama motorları için anlamlı hem de site ziyaretçileri için kullanışlı bir site haritasına sahip olabilmektir.

Site Haritası Neden Önemlidir?

 • Daha Hızlı İndeksleme

Web sitenizde bir site haritası yokken, sitenize ait içerikler diğer dış kaynaklardan sizin sitenize yönlendirilmiş olan backlinklere dayalı olarak arama motoru dizinlerine eklenmektedir. Dış bir siteden sizin sitenize bir bağlantı kurulduğunda, arama motoru ilgili siteyi ziyaret ederek, kendi dizinine ekler. Eğer arama motoru sitenizde bir site haritası bulamazsa, sadece bu dış siteden bağlantı kurulan sayfayı dizine ekleyip, diğer sayfalarınızı dizine eklemeyecektir. Ancak eğer arama motoru sitenizde var olan bir site haritası bulursa, diğer sayfalarınızı da dizinine ekleme olasılığı artmaktadır. Ayrıca site haritasına eklenen her yeni sayfa, arama motorları tarafından daha hızlı bir şekilde indekslenir. Daha fazla sayfanın arama motoru dizinine eklenmiş olması da daha iyi bir sıralama anlamına gelmektedir.

 • Önemli Olan Sayfaları Belirleme

İçerik açısından zengin ya da kapsamlı bir site arşiviniz varsa, site haritanız hangi içeriklerin arama motoru dizinine eklenmesi gerektiğini söyleyecektir. Arama motoru dizinine eklenmesini istemediğiniz sayfalar site haritanızda olmamalı ve sayfa kodlarında “noindex” meta etiketi eklemiş olmalıdır. Ayrıca site haritası içindeki kodlarda bulunan priority özelliği ile de arama motorunun indeksleyeceği sayfaların da önemini 0 ile 1 arası bir değer ile belirtebilirsiniz.

 • Daha Az Sunucu Yükü

Site haritası ile arama motoru botlarına sitenizi ziyaret ettiklerinde taramaları ve indekslemeleri için bir yol haritası sunarsınız. Site haritasının olmadığı durumlarda bu arama motoru botları (örümcekler) sayfalarınızı ve bağlantılarınızı rastgele tarayarak ekstra sunucu yüklenmesine sebep olur. Bu da ekstra bir sunucu maliyeti anlamına gelir.

İyi Bir Site Haritası Nasıl Olmalı?

 1. Sitenizin genel görünümünün sade ve net olduğundan emin olun,
 2. Arama motoru robotlarının (örümceklerin) sitenizdeki sayfaları rahatça takip edebileceği bir yol haritası oluşturun,
 3. Sitenizin tüm sayfalarını gösteren bir text link ekleyin,
 4. Ziyaretçilerinizin aradıkları belirli sayfaları nerede bulabileceklerini gösterin,
 5. İlgili sayfayı gösteren bağlantının metninde anahtar kelimeler kullanın,
 6. Ana sayfanızda bulunan site haritanıza bir link ekleyin ve böylelikle arama motorlarının doğru yerde olduklarını anlamalarına yardımcı olun,
 7. Site haritanızda 25 ile 40 arasında bağlantı bulundurun. Daha fazla bağlantı ekleyecekseniz site haritası dosyalarını çoğaltma yöntemini deneyin,
 8. Web sitenizde yaptığınız değişikliklerden sonra site haritanızı güncellemeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir