hosting

Neden Bir Web Hosting’e İhtiyacınız Var?

Bir web sitesine sahip olmak istiyorsunuz ama bu sitenizin bir web hosting (barındırma) hizmetine ihtiyacının olmadığını düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz. Web sitenizin internet üzerinde olabilmesi için web hosting sahibi olmanız mutlaka gerekmektedir.

Diyelim ki bir işletmeniz var ve işletmeniz için bir web sitesi oluşturmayı düşünüyorsunuz. Takdir edersiniz ki, kişisel sitelere nazaran işletmelere ait olan sitelerin her an ulaşılabilir olması önemli bir faktördür. Bu sebeple sağlam bir hosting servis sağlayıcısına yatırım yapmanız gerekmektedir.

Web Hosting Nedir?

Web hosting dediğimiz şeyi, internet ortamında her şeyinizi sakladığınız bir ev olarak düşünebilirsiniz. Tek farkı, bu evde mobilya ve eşyalar yerine, web sitenizin çalışması için gerekli olan dosyaları depoluyor olmanız. Bu dosyalar genellikle HTML, CSS, JS kod dosyaları ile belgeler ve medya dosyalarından oluşur.

Bir web sitesi sahip olmaya karar verdikten sonra, yukarıda da söylediğimiz üzere, bir web hosting servis sağlayıcısı ile çalışmanız gerekmektedir. Web hosting servis sağlayıcılarının görevi, web sitenizi içinde barındıracağınız bir sunucu alanı kiralamanıza imkan vermek ve bu kiraladığınız sunucuları yönetip, dünyanın çeşitli yerlerinden sitenize gelen ziyaretçilerin sitenize ulaşabilmelerini sağlamaktır.

Neden Web Hosting’e İhtiyacınız Var?

Web hosting’inin ne olduğu hakkında yeterince konuştuk, peki bu web hosting’ine neden sahip olmanız gerekiyor? Kısaca ana başlıklar halinde bu konudan bahsedecek olursak;

 • Sitenizi Kontrolü Sizde Olsun

  Elbette web sitenizin internette bulunması için çeşitli ücretsiz yöntemler de mevcuttur. Mesela WordPress, Blogger veya Tumblr gibi platformlardan bir hesap oluşturarak bir sayfaya sahip olabilirsiniz. Ancak böyle bir siteden hesap açtığınız zaman, ilgili platformun tüm hüküm ve koşullarını kabul etmiş olmanız da gerekiyor.
  Hesap açtığınız platformun tüm hüküm ve koşullarını kabul etmenin ne kötü yanı var ki diyebilirsiniz elbette. Şöyle anlatayım; diyelim ki kâr amacı güden bir web sitesine sahipsiniz ve siteniz üzerinden satış yapmak veya bir şeyler pazarlamak istiyorsunuz. Böyle platformlar sizin bu tarz size ekonomik faydası olacak girişimlerde bulunmanıza müsade etmez ve sayfanızı hemen kapatırlar. Bunun web sitenizi ziyaret edenler üzerinde olumsuz etki bırakması bir yana, bu hüküm ve koşullara aykırı davranmış olmanızın daha kötü sonuçları olabilir. Bu yüzden, eğer ciddi bir iş yapmak istiyorsanız böyle bir riski göze alamazsınız.

 • Daha Fazla Özelleştirme Seçeneği

  Böyle ücretsiz platformların bir diğer olumsuz yanı ise orada oluşturduğunuz markayı platform sahibi ile de paylaşıyor olmanızdır. Bu paylaşım web sitenizi istediğiniz gibi geliştirip, özelleştirmenize müsade etmez. Bu da müşterilerinizin güvenini sarsabilir.
  Tüm bunları yaşamamak için gerçek bir web hosting hizmeti alırsanız web siteniz üzerinde gerçekten kontrol imkanınız olur ve tüm yaratıcı fikirlerinizi sitenizin üzerine yansıtarak, dilediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz.

 • Daha Güvenli Bir Web Sitesi

  Bir web hosting hizmeti edinmek yerine ücretsiz bir platformu tercih ederseniz web sitenizin güvenliğinden hiçbir zaman emin olamazsınız. Her şeyin başında, sizin o seçtiğiniz ücretsiz platformu sizin gibi yüzlerce hatta binlerce kişi de kullanıyor olduğu için platformun açıkları da biliniyor olacaktır ve olası bir saldırıda sitenizi kaybetme riski ile karşı karşıya kalacaksınız. Elbette bu da müşterilerinizi olumsuz etkileyecek bir diğer parametre olacaktır.

Kimler Web Hosting Sahibi Olmalıdır?

İntenet ortamı üzerinde markanızı tanıtmak, online olarak ürünlerinizi satmak veya hizmetlerinizi tanıtmak yahut kurmuş olduğunuz blog’daki içeriklerden bir gelir elde etmek istiyorsanız bir web hostingine sahip olmanız gerekmektedir. Bir web hosting’i edinmenin size web sitenizi dilediğiniz şekilde özelleştirme imkanını sunacağını da unutmayınız.

Web Hosting Türleri Nelerdir?

Bir web hosting almak istediğinizde siz de fark edeceksiniz ki çok farklı çeşitlerde web hosting’ler mevcuttur. Yapacağınız seçimi etkileyecek en önemli faktörler; depolama imkanı, teknik destek, hız, güvenilirlik olacaktır.

En yaygın olarak web hosting türleri şunlardır;

 • Paylaşımlı (Shared) Hosting

  Genel olarak en düşük maliyetli hosting türüdür. Aynı sunucuyu sizinle birlikte onlarca hatta yüzlerce kişinin de kullandığı bir yapıya sahiptir. Kurmak ve kullanmak teknik bilgi gerektirmediği için yeni başlayanlar arasında en çok tercih edilen hosting türüdür.

 • VDS Sunucu (Virtual Dedicated Server)

  Bu hosting’de çok daha güçlü bir sunucu üzerinde sanal olarak ayrı sunucu hesapları oluşturulmaktadır. Bu ayrı olarak üretilen sunucu hesapları sanki ayrı bir sunucu sahibiymişsiniz gibi davranmakta, size özel bir işletim sistemi ile size sunucunuz üzerinde daha fazla kontrol vermektedir. Ancak işin aslı ana server’ı diğer onlarca kişi ile paylaşımlı olarak kullanıyor olacaksınız.
  Fakat paylaşımlı sunucudan farklı olarak, VDS sunucu daha az kişi arasında paylaşımlı olarak kullanılır ve dolayısı ile daha yüksek bir performans sunar.

 • Dedicated Sunucu

  Dedicated sunucu, size sınırsız kontrol ve özelleştirme imkanı sunar. Bu sunucuda web siteniz tek başına depolanır ve sunucunun tüm kaynaklarını tek başınıza kullandığınız için çok daha yüksek performansa sahip bir siteye sahip olursunuz.
  Bu tür hosting paketleri elbette ki daha yüksek maliyetli olmaktadır. Yüksek trafik alan web siteleri için önerilmektedir.

İnternette bir web sitesi sahibi olmak istediğinizde ilk etapta paylaşımlı hosting tercih etmeniz mantıklı olacaktır. Ancak gelir ya da hizmet odaklı bir site oluşturmayı düşünüyorsanız hosting hizmetiniz ne kadar sizin kontrolünüz altında olursa web siteniz de o oranda daha başarılı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir