website

10 Adımda Kişisel Web Sitenizi Oluşturun

Bir web sitesine sahip olmak istiyorsunuz ancak bunun ne kadar sürede biteceğini bilmiyorsunuz ya da ne kadar işe yarayacağından emin değilsiniz. İşte tüm bu soru işaretlerinizin cevabına ulaşabilmek için aşağıdaki 10 adımı takip ederek kişisel bir web sitesine sahip olmanın yollarını öğrenebilirsiniz.

Eğer planlı çalışmayı seviyorsanız ve sizi yönlendirebilecek basit adımlara sahip bir plana da sahiplesniz, bu hedefinize ulaşamamanız için hiçbir sebep yok. Şimdi size web sitenizi nasıl hazırlayabileceğinizi adım adım anlatacağız:

 1. Web sitenizin planını oluşturun

  Web sitenizi oluşturmaya başlamadan önce sitenizin nasıl bir şey olmasını istediğiniz konusunda aşağıdaki soruları kendinize yöneltin:

  – Web sitenizin amacı nedir?
  – Ziyaretçileriniz sitenizi ziyaret ettiğinde hangi eylemleri gerçekleştirmeli?
  – Web sitenize ait bir blog olacak mı?
  – Web siteniz üzerinden ürün satışı olacak mı?
  – Web siteniz ile kimlere ulaşmak istiyorsunuz?

 2. Hedef kitlenizi tanıyın

  Yeni bir web sitesi oluşturma kararı vermeden önce yapmanız gereken en önemli şeylerden birisi hedef kitlenizin kimler olduğunu ve onların böyle bir siteden ne isteyeceklerini anlamaktır.

 3. Rakip analizi yapın

  Web sitenizin ne içereceği konusunda daha fazla fikir edinmek için aynı alanda hizmet veren rakiplerinizin sitelerine bir bakın, artı ve eksilerini çıkartın.

 4. Sitenizin mimarisinin bir taslağını oluşturun

  Web sitenize eklemek istediğiniz sayfaları ve bu sayfalardaki içeriklerin nasıl bir düzende bulunacaklarını belirleyin. Örneğin; web siteniz birden fazla sayfadan oluşuyorsa önce bir menü oluşturmayı düşünebilirsiniz. Son olarak da bu sayfaların birbirleri ile nasıl bağlanacaklarını planlayıp, bir de site haritası oluşturun.

 5. Domain adınızı belirleyin

  Planını oluşturduğunuz sitenize amacına uygun, kolay hatırlanabilir ve yaygın olarak kullanılan uzantılardan birisine sahip bir domain adı seçin.

 6. Hosting planınızı belirleyin

  Genel planını yaptığınız sitenizin içeriklerine göre size en uygun hostingi seçin. Örneğin görsel ve video yoğunluklu bir site düşünüyorsanız ona göre, e-ticaret platformu düşünüyorsanız da ona göre bir hosting seçin.

 7. Web sitenizi tasarlayın

  Öncelikle yaptığınız rakip analizinden çıkan fikirlerinize ve sizin hayat gücünüze uygun olarak bir tasarım hazırlayın. Bu konuda internette bulabileceğiniz web sitesi şablonlarına ve hazır temalara da bir göz atabilirsiniz.

 8. İçeriklerinizi ekleyin

  Web sitenize bulunmasını planladığınız sayfaların hepsinin içeriklerini doldurun. Bu eylemi yaparken SEO açısından içeriklerinizi görsellerle ve linklerle beslemeyi ve kısa olmayan bir içerik hazırlamayı unutmayın. Genel olarak 1000 kelimelik bir sayfa içeriği SEO için ideal olarak görülmektedir.

 9. Her şeyi son kez gözden geçirin

  Hazırladığınız web sitesini baştan aşağı gezin ve her şeyin düzgün çalıştığından emin olun. Bu eylem için bir test grubu da kullanabilir, sitenizi daha önce hiç görmemiş kişilerden fikirlerini söylemesini isteyebilirsiniz.

 10. Sitenizi yayınlayın

  Artık her şey tamam olduğuna göre sitenizi yayınlayabilirsiniz.

Tabi siteyi yayına hazırlamak işin sadece başlangıcı. Sitenizi daha ileriye götürmek için Google Analytics verilerini düzenli olarak takip edip, kullanıcı davranışlarını analiz edin. Çıkan sonuçlara göre sitenizde geliştirmeler yapmaya devam edin. Kişisel sitenizi daha ileri bir noktaya taşımak isterseniz Digital Peax‘in profesyonel ekibi ile çalışıp, sitenizi dijital dünyada üst sıralara taşıyabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir